Cvičení manipulace s holí č. 5B: střelecký kolotoč
ZAČÁTEČNÍCI
- Ukázka (1 min): kinetická energie těla, střela/přihrávka z první
- Hráči jsou na pozici křídla na své správné straně na obou stranách hrací plochy. Cvičení lze dle počtu hráčů provádět na jedné nebo na obou polovinách hrací plochy. Hráči čekající, až na ně přijde řada, jsou v rozích. Poznámka: Všechny varianty tohoto cvičení lze zakončovat střelbou z místa nebo střelbou z pohybu.
křídla na pozici střelce a poté nakročí do herního středu a vystřelí.
Začátečníkům můžete požadovanou trasu běhu vyznačit kuželem; dbejte na to, aby při přenášení míče měli hlavu nahoře a sledovali herní střed.
U pokročilejších hráčů může na pozici střelce stát trenér a hráče atakovat, aby si museli odstoupením udělat prostor na střelu nebo aby museli udělat kličku dolem či horem do středu (varianta 1B).
*Varianta 2 (5 min): střela po křižné přihrávce První hráč v zástupu vybíhá z pozice křídla na pozici střelce, těsně před pozicí střelce dostane přihrávku do běhu, po příjmu zpevní postoj na obou nohách a vystřelí z dálky. Přihrávku posílá z pohybu (několik kroků) hráč na pozici křídla na opačné straně. Cvik se pak opakuje na druhé straně (varianta 2A). Pro hráče, zejména začátečníky, je lepší, když místo hráčů přihrávají trenéři; hráči pak vybíhají bez míče nahoru a kolem kužele (varianta 2B).
*Varianta 3 (7 min): střela po kličce Stejné jako předchozí, na pozici střelce stojí trenér, jenž hráče nutí, aby si po chycení míče, respektive po jeho přenesení nahoru udělali odstoupením prostor na střelu nebo šli kličkou dolem či horem do středu.
*Varianta 5 (10 min): střelba přes clonu Stejné jako předchozí, hráče na míčové nebo bezmíčové straně ale stínuje obránce, který funguje jako clona. Při variantě střely po křižné přihrávce lze doplnit dalšího stínujícího obránce, který s holí nahoře ještě lépe simuluje herní podmínky. Tento obránce začíná cvičení pod pozicí střelce (v případě nutnosti vyznačte kuželem).
Stínujícím obráncem může být dobrovolník (nebo hráč určený trenérem), případně se jím může stát vždy hráč, který právě vystřelil. Stínující obránci by měli před tím, než se vrátí do svého zástupu, sbírat míče odražené od brankáře.
Varianta 6 (10 min): do sedmi gólů Abyste zvýšili tlak na hráče, obě skupiny soupeří o to, kdo první dosáhne sedmi branek. Poražený tým dělá kliky, sklapovačky, dřepy, sprinty atd.
Varianta 7 (10 min): netrefíš/spadne míč, sprintuješ Za každou střelu mimo branku nebo nechycenou přihrávku hráči po dokončení cvičení sprintují jednou napříč nebo na délku hrací plochy. Každá vstřelená branka naopak maže jeden sprint; když se hráčům podaří udržet počet sprintů na nule nebo v mínusu, běhají brankáři.
Varianta 8 (10 min): reakce na odraz Stejné jako předchozí, míče mají ale jen hráči v jednom zástupu (v polovině cvičení změňte strany). Po střele se do cviku zapojuje i hráč z druhého zástupu a oba hráči reagují na odraz.
Obecně platí, že po střele se útočící hráč na bezmíčové straně zatahuje, aby zabránil protiútoku; v tomto cvičení se ovšem uplatní výjimka: za volným míčem jde vždy ten hráč, na jehož stranu se míč odrazí, a druhý útočící hráč se zatahuje. Pokud odražený míč nabere brankář, zatahují se oba střelci.
Jakmile odražený míč nabere na první pokus některý z hráčů, hra pokračuje, jinak trenér cvik ukončí a hráči po odklizení volného míče opustí prostor.
*Nejčastější chyba = hráč střílí ze záklonu (před střelou se nezpevní)
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
0 Comments