Cvičení manipulace s holí č. 5A: střela po naznačení pohybu
ZAČÁTEČNÍCI
- Ukázka (1 min): správná strana, „oči lakrosky“
- Rozdělte hráče na pravoruké a levoruké a utvořte zástupy na příslušných pozicích střelce na jedné nebo na obou polovinách hrací plochy; všichni hráči mají míče. Je-li to nutné, vyznačte požadované vzorce pohybu kužely (měňte vzdálenosti). Poznámka: Všechny varianty tohoto cvičení lze zakončovat střelbou z místa nebo střelbou z pohybu.
*Varianta 1 (5 min): střela po úkroku První hráč v zástupu provede ostrý úkrok (výpad) vnější nohou (z hlediska herního středu) směrem k bočnímu mantinelu, odrazí se a provede maximálně 2 až 3 kroky náběhu do středu a poté s nohama kolmo k brance vystřelí z dálky.
Cvik provádějí střídavě oba zástupy, přičemž mezi střelami nechte brankáři 1 až 2 sekundy na přemístění.
The opposite line then takes a turn, alternating back and forth, giving the goalie 1-2 seconds in between reps to re-set.
*Varianta 2 (5 min): střela po vykročení První hráč v zástupu provede ostré vykročení vnitřní nohou (z hlediska herního středu), jako kdyby chtěl jít horem dovnitř, odrazí se do otočky a couvá k bočnímu mantinelu. Poté se zpevní, aby nestřílel ze záklonu, a stále ještě v primárním střeleckém prostoru vystřelí.
Varianta 4 (10 min): střelba přes clonu Stejné jako výše, hráčům brání stínující obránce, přes něhož střílí (pohybuje se se střelcem, aby clona byla účinnější).
Stínujícím obráncem může být dobrovolník (nebo hráč určený trenérem), případně se jím může stát vždy hráč po střele; po odbránění se vrátí zpět do svého zástupu. Stínující obránce začíná 1 až 2 kroky od útočníka směrem do středu (je-li to nutné, vyznačte kuželem). Stínující obránci by měli před tím, než se vrátí do svého zástupu, sbírat míče odražené od brankáře.
Varianta 5 (10 min): reakce na odraz Stejné jako předchozí, míče mají ale jen hráči v jednom zástupu (v polovině cvičení změňte strany). Po střele se do cviku zapojuje i hráč z druhého zástupu a oba hráči reagují na odraz.
Obecně platí, že po střele se útočící hráč na bezmíčové straně zatahuje, aby zabránil protiútoku; v tomto cvičení se ovšem uplatní výjimka: za volným míčem jde vždy ten hráč, na jehož stranu se míč odrazí, a druhý útočící hráč se zatahuje. Pokud odražený míč nabere brankář, zatahují se oba střelci.
Jakmile odražený míč nabere na první pokus některý z hráčů, hra pokračuje, jinak trenér cvik ukončí a hráči po odklizení volného míče opustí prostor.
Varianta 6 (20 min): různé kličky Hráč po naznačení pohybu provede kličku dovnitř (varianta 6A, 5 min), stahovačku do bekhendu (face dodge) (varianta 6B, 5 min), obtočení (roll) spodem (varianta 6C, 5 min), nebo tzv. kraula (swim move) (varianta 6D, 5 min) a pokračuje do předbrankového prostoru, kde zakončuje střelou zblízka.
Varianta 7 (10 min): netrefíš, sprintuješ Za každého hráče, který netrefí branku, hráči po dokončení cvičení sprintují jednou napříč nebo na délku hrací plochy. Každá vstřelená branka naopak maže jeden sprint; když se hráčům podaří udržet počet sprintů na nule nebo v mínusu, běhají brankáři.
Varianta 8 (10 min): do sedmi gólů Abyste zvýšili tlak na hráče, obě skupiny soupeří o to, kdo první dosáhne sedmi branek. Poražený tým dělá kliky, sklapovačky, dřepy, sprinty atd.
*Nejčastější chyba = střelba ze záklonu (ze zadní nohy), místo, aby hráč přidával pohybem těla střele na razanci.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
0 Comments