Cvičení přechodové fáze č. 0: přihrávky v koridorech při přechodu
ZAČÁTEČNÍCI
- V podélném směru hrací plochy jsou čtyři pomyslné koridory – dva vnější a dva vnitřní. Vnější koridory vedou několik metrů od postranních mantinelů a končí na druhé polovině hrací plochy pár metrů vně brankových tyčí; vnitřní koridory začínají přibližně kolem brankoviště na jedné polovině a končí uprostřed branky na druhé polovině hrací plochy.
- Obecně platí, že hráči ve vnějších koridorech se při rychlém útoku pohybují maximální rychlostí směrem k brankové tyči na stejné straně v úhlu 45°. Hráči ve vnitřních koridorech se drží mírně za míčem (ve druhé vlně), a případně musejí zpomalit, aby spoluhráčům zbytečně nezahušťovali prostor. (Nakreslete nákres).
- *Varianta 1 (7 min): 4 koridory najednou Na jednom konci hrací plochy vytvořte čtyři zástupy s rovnoměrnými rozestupy na šířku hrací plochy. Hráči jsou na svých správných stranách bez míčů. Lze také začínat až na čáře území.
Na signál vybíhají hráči ze všech čtyř zástupů najednou, přičemž hráči v krajních zástupech získávají náskok a hráči ve středních zástupech se drží za nimi. Začněte nejdříve v chůzi, poté zrychlujte na 50 %, 75 %, 90 % a nakonec 100 %. Prvních pár provedení můžete procvičovat bez míče (aby hráči získali cit pro prostor), případně s basketbalovým míčem (začátečníci).
Cvičení začíná přihrávkou od trenéra na hráče ve kterémkoliv koridoru. Hráči dodržují principy přechodové fáze, a pokud míč není ve vnitřním koridoru, přenesou jej tam (překřížením nebo přihrávkou). Cílem cvičení je, aby se hráči ve všech čtyřech koridorech naučili správně načasovat náběhy, udržovat vhodné odstupy a zakončit účinnou střelou. V průběhu cvičení mohou trenéři různými pokyny simulovat možné situace při zakládání útoku (rychlý útok, tlak, zanesení míče do útočného území atd.).
Na druhém konci hrací plochy hráči zůstávají na své správné straně, jen se přesunou z vnitřních do vnějších koridorů a naopak.
Varianta 2 (7 min): nahodilé rozdělení hráčů Stejné jako předchozí, hráči jsou v zástupech rozděleni nahodile bez ohledu na to, kterou rukou hrají. Hráči musejí přečíst situaci a zvládnout přechodovou fázi, i když jeden nebo více hráčů začíná na své nesprávné straně (což se v utkání občas stane). (Nakreslete nákres).
Varianta 3 (7 min): netrefíš/spadne míč, sprintuješ Za každou střelu mimo branku nebo nechycenou přihrávku hráči po dokončení cvičení sprintují jednou na šířku nebo na délku hrací plochy. Každá vstřelená branka naopak maže jeden sprint; když se hráčům podaří udržet počet sprintů na nule nebo v mínusu, běhají brankáři.
*Nejčastější chyba = hráči běží příliš rychle nebo příliš pomalu a neudržují vhodné odstupy
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
0 Comments