Cvičení přechodové fáze č. 1A: základní založení útoku – přes střed
ZAČÁTEČNÍCI
- Ukázka (1 min): přihrávka do pohybu, přihrávka v lajně
- Hráči jsou ve dvou zástupech v rozích na jedné polovině hrací plochy, rozděleni na leváky a praváky nebo promíchaní a čelem do hřiště. Asi 5 metrů od postranního mantinelu přibližně na úrovni poloviny obranného území umístěte na každou stranu jeden kužel.
- Středně pokročilí a pokročilí hráči po každém provedení cviku střídají příjem resp. přihrávku ze správné a nesprávné strany (v polovině cvičení změňte stranu, na které mají hráči míč). Dostane-li hráč přihrávku na své nesprávné straně, měl by se před střelou na druhé polovině hrací plochy
*Varianta 1 (10 min): přihrávka na vzdálenou stranu Míč mají hráči na střídací straně. Jakmile z protějšího zástupu (bez míče) naběhne hráč do středu, první hráč s míčem vybíhá do středu a přihrává mu do pohybu; hráč po zpracování přihrávky pokračuje v úniku na druhou branku (varianta 1A). Cvičení lze mírně ztížit tím, že přihrávající hráč musí před přihrávkou sebrat volný míč (varianta 1B).
Po přihrávce se přihrávající hráči vrací do svého zástupu. Jakmile jsou všichni hráči z protějšího zástupu na druhé polovině, přihrávající hráči si po prudké změně směru na středu (není zakresleno) postupně nabíhají na přihrávku od trenéra (nebo brankáře) a poté jdou do úniku na druhou branku. U začátečníků může místo hráčů přihrávat trenér (zaměří se na chytání v běhu), přičemž další trenéři jsou připraveni poslat druhou přihrávku v případě, že hráč první přihrávku nechytí (varianta 1C).
Po dokončení cvičení si zástupy vymění pozice, ovšem přihrávající zástup je vždy na střídací straně, aby si hráči navykli odbíhat při rozehrávce od střídačky.
Také dbejte na to, aby hráči měli na obou polovinách hrací plochy příležitost přihrávat a chytat na obou stranách (tzn. na správné i nesprávné straně).
*Varianta 2 (10 min): přihrávka na stejnou stranu Zástup hráčů je pouze na straně proti střídačkám (aby si hráči zvykli odbíhat od střídacího území). První hráč v zástupu (bez míče) nabíhá z rohu kolem kužele, za ním ze stejného zástupu vybíhá druhý hráč s míčem, nabíhá do středu a přihrává do pohybu prvnímu hráči, který se pohybuje ve vnějším koridoru a případně dokončí únik na druhou polovinu hrací plochy (varianta 2A). Původní přihrávající hráč pokračuje dál a přijímá přihrávku od dalšího nabíhajícího hráče atd. Cvičení lze mírně ztížit tím, že přihrávající hráč musí vždy před přihrávkou sebrat volný míč (varianta 2B). Původní přihrávající hráč pokračuje dál a přijímá přihrávku od dalšího nabíhajícího hráče atd.
U začátečníků může místo hráčů přihrávat trenér (zaměří se na chytání v běhu), přičemž další trenéři jsou připraveni poslat druhou přihrávku v případě, že hráč první přihrávku nechytí (varianta 2C).
*Varianta 3 (5 min): mírný tlak Stejné jako předchozí, místo kužele stojí trenér (nebo dobrovolník), jenž dostává hráče pod mírný tlak – hráči se tak musejí více snažit, aby vytvořili volný přihrávkový koridor, případně musejí použít různé body vypuštění.
*Nejčastější chyba = hráč s míčem není v okamžiku, kdy přihrává, na středu.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Would you like to share your thoughts?
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
0 Comments